PIlatus PC-12 X

 
  • 1 z 12
 
Pro FSX jedinečná volba vyzkoušet si pilotáž PC-12, který na poli všeobecného letectví patří mezi nejžádanější typ výkonného turbovrtulového jednomotorového stroje. Simulace nezná kompromisy a pokud žádáte autentické postupy a vysokou míru reality, pak Vás Flight 1 PC-12 X nemůže zklamat. Nás trošku zklamala skutečnost, že remake nenabídl hi-tech verzi PC-12 NG, díky níž by se PC-12 X mohl stát dalším průlomovým titulem pro aktuální verzi FSX a mohl tak nabídnout více ze samotné pilotáže PC-12 v současné podobě. Nároky na hardware jsou minimální: Windows XP nebo Windows Vista, CPU 2.8 GHz, 256 MB grafický akcelerátor, 1 GB paměti RAM, na disku si připravte 4 GB volného prostoru.
Cena 1 073,55 Kč bez DPH
1 299 Kč    
Kód produktu 672
Kategorie Letouny
 

Společnost Pilatus Aircraft na sebe strhla pozornost zejména letounem PC-12, který se okamžitě stal jedním z nejžádanějších letounů v oblasti všeobecného letectví. Poměr cena, výkon a užitková hodnota v souvislosti s velmi výhodným ekonomickým provozem posunula Pilatus do zcela jiné sféry. Jejich nový aktuální model PC-12 NG (Next Gen) právě získal certifikaci FAA a EASA a nabízí výrazná vylepšení (mj. výkonnější pohonnou jednotku P & W zajišťující lepší stoupavost i provoz na cestovní hladině, popř. v oblastech s vyšší nadmořskou výškou, kde se právě Pilatus etabluje nejlépe nejen v Evropě, ale také v U.S.. Je velmi vyhledávaným typem letounu, jehož provoz je úzce spjatý s horskými oblastmi.  PC-12 NG je zároveň prvním typem letounu výrobce Pilatus, který je kompletně osazen novou avionikou skleněného kokpitu Honeywell Primus Apex sestávající ze 3 displejů. Interiér letounu byl navržen firmou BMW Designworks USA. PC-12 NG se tím dostává opět do čela a produkce tohoto typu je vyprodána až do konce roku 2009.

Společnost Flight 1 Software nám nabízí remaster úspěšného titulu PC-12, který jsme mohli létat již ve verzi FS 2004 A Century of Flight. Bohužel se však nejedná o „žhavou novinku" PC-12 NG, nýbrž o klasickou verzi s běžnou výbavou letounu, avšak verze FSX se přece jen dočkala příjemného zlepšení exteriéru i interiéru letounu. Update nové verze představuje především následující vylepšení:

- zcela nový externí 3D model
- nové textury a světelné efekty
- vylepšení vzhledu povrchové úpravy
- noční osvětlení kokpitu
- osazení duálního zástavby Garmin 430
- Garmin MX200 barevný MFD
- aktualizace EHSI spohyblivou mapou (2-50 nm)
- optimalizace pro oživení FPS během letu

Externí model využívá vlastností FSX, takže je „na co se dívat". Totéž platí o efektech spojených s přechodem denní doby na texturách letounu včetně stínování, popř. světelných efektů. Nové uspořádání osvětlení v kokpitu včetně ovládání je mnohem realističtější než v předchozí verzi pro FS 2004. Vývojáři se však konečně rozhodli nahradit zastaralý BendixKing KLN90B duální zástavbou Garmin 430, což výrazně zjednoduší lety podle GPS včetně GPSS automatizovaného přiblížení s využitím ILS. Pohyblivá mapa na displeji EHSI nabízí vyšší rozlišení pracující s rozpětím 2 - 50 nm. Optimalizace letounu byla pro vývojáře rovněž zásadní a tak plynulý průběh FPS je garantován jak v případě 2D kabiny, tak také z pohledu 3D interaktivního virtuálního kokpitu. Součástí instalace je také konfigurační manažer, díky němuž můžeme mimo jiné nastavit také jazykovou mutaci vyrovných hlášek (angličtina, němčina, španělština, francouzština). V případě, že máte slabší počítač, můžete v konfiguračním rozhraní zastoupit volbu nižšího rozlišení 3D kokpitu zaručující okamžité zvýšení FPS. Naopak majitelé silnějších počítačů nebudou mít s tímto druhem optimalizace žádný problém a mohou využít maximálních detailů vysokého rozlišení 3D kabiny. Klasická utilita pro zhotovení vlastních livrejí - Tex-O-Matic je rovněž k dispozici. Zapotřebí je ovšem zdůraznit, že tato verze neobsahuje původní instalaci pro FS 2004, je tedy výhradně FSX kompatibilní.

Celkově lze konstatovat, že je nový Pilatus PC-12 pro FSX v DVD BOX edici rozhodně oživením stávající verze FSX, neboť zatím jsme žádný PC-12 na takové úrovni nemohli v tomto simulátoru vyzkoušet. Zajímavá je rovněž skutečnost, že model byl původně v simulované verzi vyvinut a vyroben v závislosti na poptávce samotného výrobce Pilatus Aircraft, který si přál, aby bylo možné kvalitu PC-12 dokazovat mimo jiné marketingové aktivity právě i prostřednictvím letového simulátoru FS. Vysoká míra reality a stoprocentně autentická odezva systémů i způsobu automatizované pilotáže (let s využitím autopilota) je plně v souladu s realitou, za což ručí právě i Pilatus Aircraft.