Digital Combat Simulator: Black Shark

 
  • 1 z 32
 

Black Shark exceluje v každé rovině. Stává se simulátorem pro každého příznivce reálné aviatiky a doslova nutným simulátorem pro příznivce rotorů i bojově laděných virtuálních pilotů. Vhodný je jak pro maximálně schopné, tak také pro naprosté laiky (a to především díky zjednodušenému akčnímu režimu). Zároveň bychom chtěli poznamenat důležité: letový model je v nejvyšší možné úrovni poměrně náročný na ovládnutí pilotáže a k tomu, abyste na vrtulníku mohli létat přirozeně a mohli využít všech jeho vlastností, doporučujeme kvalitní joystick, popř. pedály i ovládání pro kolektiv. Skvěle se osvědčil CH F-16 Fighterstick USB, CH Pro Throttle USB, CH Pro Pedals USB a vhodnou volbou je též hotas Cougar F-16 Guillemot / Thrustmaster – obě značky jsou rovněž dostupné u nás v prodeji. Hardwarové nároky nejsou nějak vysoké a grafický engine lze přizpůsobit i starším počítačům i grafickým kartám. Pokud však chcete létat na plné detaily – silný stroj bude zapotřebí. Minimální hardwarové požadavky: OS: Windows XP, Vista; CPU: 2 GHz; RAM: 1 GB; Grafika: 256 MB ATI nebo nVidia, DirectX 9 kompatibilní, 4 GB volného prostoru na pevném disku (HDD). INSTALACE K AKTIVACI ORIGINÁLNÍ KOPIE VYŽADUJE PŘÍSTUP NA INTERNET. OS: Windows Vista pro fullscreen režim: CPU: Intel Core 2 Duo E6850+, AMD Phenom 9850+; RAM: 2+ GB; Grafika: 512+ MB ATI HD 2900+ nebo nVidia 8800+; 4+ GB volného prostoru na pevném disku (HDD). INSTALACE K AKTIVACI ORIGINÁLNÍ KOPIE VYŽADUJE PŘÍSTUP NA INTERNET.

Cena 404,96 Kč bez DPH
490 Kč    
Kód produktu 756
Kategorie Simulátory
 

Black Shark není jen simulátorem vrtulníku a nejedná se o žádný add-on a není možné jej instalovat do Lock On, popř. do jiné letecké simulace. Vývojáři DCS, kteří jsou zodpovědni za prvotinu v podobě Lock On: Modern Air Combat, se rozhodli navázat na úspěch původního simulátoru Lock On s tím rozdílem, že definitivně vymezili prostor pro maximálně realistický zážitek a zjednodušený režim modelu, je zde pouze jako nutný doplněk pro „akční hráče"... Grafický engine byl rovněž definitivně přepracován a s původním Lock-Onem toho nemá příliš společného. Přitom právě grafická složka simulace patří beze sporu mezi nejlepší nabídky programu. Když k tomu přidáte téměř neuvěřitelný letový model a plně funkční 3D kokpit včetně kompletní nabídky zbraňových systémů a reálných leteckých operací - včetně bojového režimu, snadno zjistíte, že Black Shark není jen dalším klasickým letovým simulátorem, počítačovou hrou. Nabídka simulátoru je zkrátka neporovnatelná se vším, co se dnes na trhu najde.

Přitom právě vysoká míra reality, minimum kompromisů a naopak obrovský potenciál zasahující především pohled na reálný provoz Ka-50, je to, co si budete užívat beze zbytku každý den. Díky tomu, že cílem vývojářů bylo naprogramovat maximálně realistický model vrtulníku, je simulátor vhodný i pro aktivní piloty vrtulníku, protože Ka-50 můžete létat i v režimu „free flight" a naučit se tak ovládat vrtulník přesně podle skutečnosti, včetně spouštění, režimů letu, akrobacie, radionavigace, radiokomunikace, letu ve zhoršených podmínkách IMC, apod. První týden jsme se dostali jen k nácviku základních letových režimů včetně visu a přistání. Teprve později jsme přidali možnost využívat plně interaktivního virtuálního kokpitu, seznámili jsme se s limitacemi mat-fyz. modelu a začali létat podle čísel. Teprve po 14 dnech usilovného výcviku jsme přistoupili k prvním bojovým vzletům. V hardcore režimu však brzy poznáte, že pokud nezvládnete náročnou, avšak stále čitelnou a předvídatelnou pilotáž vrtulníku včetně akrobacie,  v bojové kampani, popř. bojových misích si moc nezalétáte - zkrátka nebudete mít šanci uspět, neboť rychlý přechod do visu, popř. rychlý nástup na  přistání vám bude stále dokazovat, že pilotáž samotná je to nejdůležitější pro to, abychom mohli s vrtulníkem nejen létat, ale především bojovat.

Na druhé straně: titul není určen jen pro ty, kteří hledají ultimátní výzvu. Jedním kliknutím myši uděláte z vrtulníku ve stejném grafickém prostředí a rovněž ve stejné palubní výbavě, klasickou akční hru - střílečku... Na své si tedy přijdou i ti, kteří chtějí jen střílet, popř. připadat si dost dobře i bez toho, že o vrtulníku ví jen to, že nevypadá jako letoun... Výhoda programu tedy spočívá v přizpůsobení simulátoru nejen vlastním dovednostem a schopnostem, ale též z hlediska obtížnosti simulátoru jako celku.

Interakci očekávejte maximální!

Během programování byli vývojáři schopní do simulace zahrnout komplexní problematiku pilotáže vrtulníku včetně interakce mezi jednotlivými systémy. V důsledku toho můžeme hovořit o maximálně realistické odezvě a vysoké míře interaktivity promítající se do několika rozdílných simulovaných oblastí: letová dynamika, model poškození - včetně mechanických částí, rotoru, podvozkové soustavy, pohonné jednotky. Přesně je též modelován úplný hydraulický systém, palivový systém, elektrický systém, palubní výbava včetně inerciálního navigačního systému. Totéž platí o kompletní nabídce zbraňových systémů, které se i reálné ovládají (včetně zaměřování cílů). Pokud bychom měli v souvislostech hovořit o každém atributu, např. o simulaci rotoru, nebo podvozkové soustavě, popsali bychom několik A4...

Pro laiky: model vrtulníku byl naprogramován takovým způsobem, aby dokázal reagovat na vnější vlivy okolního prostředí, ale též na špatné zacházení s vrtulníkem. Během nízkého letu nad korunami stromů můžete rotorem zavadit o okolní předměty , následky jsou modelovány. Při tvrdém přistání můžete zlomit pří´dový podvozek, nebo jej jen nepatrně poškodit - na výsledku je to opět znát. Třeba právě podvozkové soustavě vývojáři z hlediska akce a reakce věnovali nebývale vysokou pozornost (např. shimmy effect). Totéž se týká rotorových listů, pohonné jednotky a komplexního vybavení v kokpitu. 3D kabina obsahuje každý spínač a každý budík, který je součástí reálného vrtulníku. Výhoda plynulé animace jehlových budíků i snadného způsobu ovládání myší, usnadňuje využití 3D kabiny včetně ovládání v jakémkoli režimu letu. Zvyknete si i na využívání radionavigačního vybavení včetně radiokomunikace, popř. letu s využitím autopilota.

Pokud vás zajímají dílčí oblasti simulace, zatím můžeme hodnotit především navigaci. O navigaci se zajímáme především a Ka-50 nabízí beze zbytku kompletní pohled na radionavigaci vrtulníku včetně radionavigačních postupů. Díky tomu můžete využít i příslušnou výbavu pro lety v noci a ve zhoršených podmínkách IMC (AMMS, ABRIS, GPS/GLONASS, HUD ILS-31, HMS, OVN-1), což obzvlášť oceníte během náročných bojových misí. Nechybí plně funkční radiokompas (ADF - ARK-22), včetně reálných proporcí a feedbacku dopplerova navigačního systému. UHF Radio R-800 zajistí čitelnou komunikaci mezi pilotem a řídícími letového provozu. Je toho mnohem více a zkrátka si budete muset zvyknout na to, že samotné pilotáži, tedy pokud vás zajímá, bude předcházet studium podrobného manuálu včetně letových i zbraňových systémů. Jen z hlediska radionavigace oceníte zastoupení všech radionavigačních majáků, reálných postupů přiblížení včetně využívání výbavy v kokpitu. Engine simulátoru podporuje globální navigační praktiky, které můžeme znát z reálné aviatiky a tím pádem je Black Shark zajímavý nejen z hlediska bojového zastoupení simulace, ale i z hlediska klasické pilotáže. Termíny jako RSBN, VOR, TACAN, VOR/TAC, DME, VOR/DME, ILS, ILS MARKER. ARK-22 ADF, ID, R-800L1 UHF RADIO, R-828 UHF RADIO, SPU-9 INTERCOM, ABRIS, jsou opět nedílnou součástí pilotáže Ka-50.

Podobně detailní přístup vývojářů směřuje i dalším simulačním. Díky tomu, že vývojáři nepodcenili žádnou problematiku související s reálným provozem Ka-50, zůastává tento titul v současné době nejpropracovanějším simulátorem vrtulníku - včetně doposud vydaných add-onů pro FS ať v rovině využívání zbraňových systémů a bojové pohotovosti, tak také v rovině klasických navigačních letů v režimu „free flight".

Nabídka simulátoru:

- Kamov Ka-50 jako nikdy předtím!
- vysoce detailní grafický engine
- speciální grafické efekty (blur, apod.)
- engine navržen pro vrtulníky
- dynamicky skriptované okolní prostředí (AI)
- inteligentní bojové prostředí (kampaň)
- interaktivní kampaň, bojové mise
- maximální realistický model Ka-50
- stoprocentní vybavení v3D kokpitu
- všechny zbraňové systémy
- radionavigace/radiokomunikace
- palivový systém
- hydraulický systém
- eektrický systém
- autopilot (kompletní)
- spouštění - dle reálu
- výborné ozvučení simulátoru
- podpora TRACKIR 4 PRO !!!
- podpora nelineárního průběhu křivek (CH Products)
- podpora síťového létání
- podpora režimu „free flight"
- editor pro programování misí, letů
- denní doba
- počasí
- autentické prostředí (reálné)
- podpora 3D vizualizace (hologram)
- český tištěný manuál
- podrobná .PDF dokumentace (400 stran)
- AKČNÍ REŽIM pro hráče součástí!

Kdybychom tvrdili, že jsme se seznámili se vším, co simulátor v praxi dokáže nabídnout, lhali bychom. Trvalo nám poměrně dlouhou dobu, než jsme si zvykli nejen na ovládání a naprogramování všech potřebných tlačítek na příslušné ovladače. Trvalo nám velmi dlouhou dobu než jsme vyladili nelineární průběhy křivek a trvalo nám dlouhou dobu, než jsme se vůbec pokusili o první bojovou misi. Netrvalo nám však dlouho, abychom přišli na to, že Black Shark je jiný, složitý, masívní a hlavně neuvěřitelně zábavný. Jakmile totiž začnete chápat všechny souvislosti a zvyknete si na unikátní charakteristiku letového modelu, vrtulník vás odmění tím, že s ním začnete opravdu dobře zacházet.  Svým konceptem, zaměřením na zábavu i vysoce realistické zážitky, se Black Shark zcela vymyká soudobým trendům a de facto se stává „benchmarkem" na poli bojové desktopové simulacek, ale též novou laťkou pro vývojáře programující simulátory vrtulníků. Výhoda novodobé série DCS spočívá v tom, že bude pokračovat a nebude dlouho trvat a budeme mít možnost zakoupit do tohoto enginu další vrtulníky i zcela nové letouny. V důsledku této vize, tak můžeme hovořit o obrovském potenciálu této simulace i do vzdálené budoucnosti.  Simulátor získal nejvyšší možné ocenění prakticky v každém časopise, v každé internetové recenzi a stává se tak markantním nástupcem nové éry bojové letecké simulace současnosti.

Dalším pozitivním zjištěním je též mimořádně interaktivní okolní prostředí, projevující se jak v samotné doktríně válečné strategie a taktiky, v zastoupení okolních čísel formace vyznačující se extra kvalitní umělou inteligencí, tak také spoluprací pozemních jednotek během válečné operace. Tytéž detaily se vztahují na jednotlivé bojové mise, ale také propracovaný systém interaktivní kampaně. Grafický engine je záměrně navržen pro co maximálně plynulou animaci a pro provoz bitevních vrtulníků. Díky tomu můžete využívat i reálné praktiky maskování terénem a v závislosti na aktuálních potřebách můžete kdykoli vytěžit maximum z toho, že pilotujete vrtulník. Grafika obsahuje též mnoho dílčích detailů na zemi, včetně interaktivního provozu vozidel na silnicích, totéž platí o hladinových objektech, popř. logistických službách na železničních tratích. Interakce s okolním prostředím funguje na té úrovni, že můžete s vrtulníkem klidně přistát i přímo na nákladním vagonu. Při volbě bezpečnostního přistání je však nutné brát v potaz též elevační charakteristiku i povrch terénu a to především kvůli citlivé simulaci podvozku.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.