Flight Environment X

 
  • 1 z 12
 
Flight Environment X je výhradně kompatibilní pouze s FSX. Jedná se o jistou alternativu k titulu REX, avšak stále chybí více klasifikace oblačnosti, která je v případě REX na vyšší detaily více než patrná. Na druhé straně je třeba konstatovat, že Flight Environment X NENÍ VŮBEC náročný na hardware a výsledná práce s tématy a následným zastoupením nové vizualizace přímo v simulátoru, zaručí shodný průběh FPS s defaultním zobrazením. Toto je rozhodně asi nejdůležitější faktor pro to, zda se vám Flight Environment X vyplatí zakoupit. Pokud patříte mezi příznivce Flight 1 Software, je jistě pochopitelné zůstat u tradiční značky, která však v tomto případě rozhodně není dominantní na soudobém trhu, ba naopak, postrádá tak trochu smysl. Hardwarové nároky jsou minimální, pokud vám běží FSX, poběží i FEX. Jedinou důležitou informací je, že pro FEX potřebujete dalších 5 GB volného prostoru na pevném disku (HDD).
Cena 1 073,55 Kč bez DPH
1 299 Kč    
Kód produktu 873
Kategorie Specializace
 

Flight 1 Software uvádí na trh nový titul pro Microsoft Flight Simulator X. Flight Environment X jsme mohli očekávat jako další vhodný titul pro vylepšení stávajících textur simulátoru FSX zejména z hlediska atmosférických podmínek. V dávných dobách (prakticky více než před deseti lety) si možná vzpomínáte na krabicový titul FS Clouds, který byl vydán pro FS 98 a následně též pro FS 2002. Právě FS Clouds se v té době udržel na předních příčkách prodejnosti titulů produkce Flight 1 a jako jediný se tak stal nejprodávanějším titulem pro FS v té době. Následující vydání pokračování v podobě Flight Environment pro FS 2004 se rovněž setkalo se značným ohlasem virtuálních pilotů a i v tomto případě se vydavateli Flight 1 Software vydání produktu vyplatilo. Od té doby jsme defacto počítali s vydáním nové verze pro FSX, avšak podobně jako v případě titulu Ground Environment X se i Flight Environment X potýkal s více než ročním odkládáním.

Otázkou je, jaký význam Flight Environment X přináší v dnešní době, kdy většina z nás má famózní zkušenosti s mnohem lepším titulem Real Environment Xtreme v2? Odpovědí může být snad jedině tradice Flight 1 Software, jakožto vysoce kvalifikovaného vydavatele s dlouholetou tradicí na trhu. Každý titul Flight 1 Software lze označit za kvalitní a nejinak je to i v případě Flight Environment X. Bohužel však jednotlivosti tohoto nového rozhraní zůstanou navždy ve stínu REX, neboť se v tomto případě skutečně jedná pouze o rámcové vylepšení směřující spíše do vizuálních efektů bez podtextu reálného vzhledu a klasifikace oblak. Jinými slovy: REX nejenže dokonale vypadá, vypadá i velmi realisticky. V případě FEX se jedná především o líbivější vizuální podtext bez notné dávky realismu z hlediska samotné vizualizace (např. právě s ohledem na reálnou klasifikaci oblak). V důsledku toho jsou tedy atmosférické podmínky "hustější" a na pohled "bohatší", nicméně zdaleka ne tak realistické jako v případě REXV2.

Volbu tedy v tomto případě necháváme na vás. Má však FEX vůbec nějaké kladné stránky a může se stát alternativou namísto REX v2? FEX využívá rovněž specifické technologie "Xenvision" zasahující oblast vizuálně detailně renderované oblačnosti ve spojení s horizontem a vylepšenými texturami vodních ploch. Tyto proměnné hodnoty lze též libovolně kombinovat a vytvořit tak vlastní témata, která se danému uživateli zdají z vizuální stránky nejzajímavější a nejpoutavější. Výsledkem je však tatáž vizuální stavba, avšak v mnohem dramatičtějším rozpoložení. Flight 1 Software navíc nabízí velmi intuitivní rozhraní ovládání programu, což může přilákat méně zkušené uživatele. Oproti REX zde máte snadnější a rychlejší průnik do lepší vizualizace pouhým jedním, či dvěma kliknutími myši. Výhoda titulu rovněž spočívá v minimálních hardwarových nárocích a to i přesto, že volba vyššího rozlišení textur FEX je oproti defaultnímu zobrazení FSX enginu na mnohem vyšší úrovni.

Pro představu níže přikládáme volbu rozlišení oblačnosti u FSX defaultního prostředí, titulu pro FS 2004 (Flight Environment 2004) a nového FEX:

FSX DEFAULT: 256 x 256
FLIGHT ENVIRONMENT 2004: 512 x 512
FLIGHT ENVIRONMENT FSX: 4096 x 4096

Z výsledků je patrné, že fotografie přispívají vyšším rozlišením oblačnosti k lepší vizuální stavbě, avšak stále chybí GLOBÁLNÍ použití ve smyslu, REÁLNÉ vizualizace oblačnosti podobně, jak to dokáže REX v2.

Pro uživatele slabších počítačů bylo připraveno nižší rozlišení textur oblačnosti a tak záleží na vás, jak detailní stupeň pro vlastní počítač a optimální průběh animace zvolíte. Na výběr jsou následující možnosti: upozorňujeme, že se nejedná o rozlišení simulátoru, nýbrž pouze o rozlišení textur oblačnosti FEX. 

-4096 x 4096
-2048 x 2048
-1024 x 1024

- individuální vylepšení vizualizace FSX
- textury oblačnosti
- textury vodních ploch
- barevný kolorit horizontu
- defaultní témata
- možnost variací témat
- vysoké rozlišení textur
- nenáročné na hw
- tři stupně rozlišení textur
- snadné ovládání
- vlastní uživatelské rozhraní
- možnost sdílení témat

Jednou z dalších pozitivních vlastností tohoto nového grafického rozhraní je možnost sdílení vytvořených témat. Pro tuto skutečnost můžete vaši vlastní práci sdílet s ostatními uživateli na vyhraněném serveru a vlastní téma tak přímo uploadovat na příslušný web. Je jisté, že i tento záměr vývojářů osloví řadu tvůrčích virtuálních letců, kteří si rádi hrají s texturami a výsledným efektem simulátorového prostředí. Všichni víme, že za tvorbou textur rozhraní Flight Environment stojí Peter Wilding, který využívá pokročilé techniky za účelem pořízení fotografií oblačnosti v reálném čase, včetně pořízení reálných záběrů východů i západů slunce v daných oblastech. Jediný problém, který zde vnímám jako markantní je, že opravdu chybí REÁLNÝ obraz atmosféry z kokpitu letounu. Zkrátka efekt, který tak dokonale zvládl REX.

POZN: Na níže uvedených záběrech můžete pozorovat, jak vlastně Flight Environment X vypadá v praxi. Popravdě řečeno: oproti REX je FEX vážně dost slabý titul. Oblačnost je hustší, efekty surrealistické, ale není to zdaleka tak reálné jako REX a vodní hladina v nové podobě se ani z 25 procent nepřibližuje efektům, které znáte z titulu REX v2.

Do jisté míry mi titul vzdáleně připomíná pár nezaměstnaných zoufalců, kteří se tu a tam objeví na internetu (zejména v U.S.), dají dohromady čtyři nové textury pro FSX a prodávají "as real as it gets" za 5,- USD přes PayPal. Jistě, není to tak dramatické, avšak FEX je tak trochu mimo obraz dnešního dění a postrádá tak trochu hlavní smysl - tedy přinést něco nového a lepšího než to, co již většina má nainstalováno na vlastním PC a v mnohem vyšší kvalitě i užitkové hodnotě.