GARMIN D2 BRAVO Pilot GPS Watch

 
  • 1 z 6
 
Hodinky D2 BRAVO GPS WATCH výrobce GARMIN se mohou na první pohled zdát zbytečné. Opak je pravdou: každá podpora výrazně přispívající bezpečnosti létání je na palubě letounu dnes žádána a tento jednoduchý, funkční výrobek lze označit za průkopníka toho nejlepšího záložního systému na palubě jakéhokoli typu letunu v době jakéhokoli typu přeletu (VFR, IFR). Pokud chcete zálohu GPS a nechcete investovat do dražších modelů přenosných GPS systémů, toto může být vaše volba.
Cena 19 826,45 Kč bez DPH
23 990 Kč    
Kód produktu 1464
Kategorie Hodinky
 

Není pochyb o tom, že GARMIN je na poli leteckého průmyslu špičkou navigace. Výrobky GARMIN zasahující aviatický průmysl v posledních deseti letech zaznamenaly značný posun vstříc moderním technologiím a to prakticky v každé oblasti pokrytí GPS navigace (od jednodušších přenosných příručních GPS modelů až po zástavby pokročilých vybavených skleněných kokpitů většiny letounů - zejména všeobecného letectví. Přitom hlavní výhoda většiny GPS výrobce GARMIN spočívá v poměrně jednoduchém ovládání navazující v novém modelu na předchozí zkušenosti. FMS známé GPS GNS 430 se programuje shodným způsobem jako FMS u G1000, které používáme na malých Cessnách. Mě osobně skleněný kokpit v letounu nevadí, ba naopak: nové trendy jsou zapotřebí zejména tam, kde tím výrazně dokážeme přispět celkové bezpečnosti létání. V posledních letech GARMIN zaujal i svou inovací na poli přenosných typů kompaktních GPS modelů a průlomem byl model D2, který již v roce 2013 zaznamenal poměrně solidní ohlas. Stále se však jednalo o zařízení, které celkovým desigenem i zpracováním obsahu nedokázalo přesvědčit dostatečný počet pilotů k tomu, že je třeba Citizen vyměnit za Garmin. Ačkoliv většina z nás toto neudělá hned zítra nebo pozítří, možná s odstupem času ano. Možná, že se s odstupem času rozhodneme pro to, nahradit klasické náramkové hodinky světových leteckých značek modelem GARMIN, protože nový model GARMIN D2 Bravo Pilot GPS Watch dokáže přesvědčit jak jednoduchostí pro běžné využití hodinek, tak i nabušeným obsahem elektronické výbavy EFB (bez i-Phonů, bez i-Padů) a přesto stále ryzí prostředky efektivního využití EFB v pouzdře klasických hodinek ať už se nacházíme kdekoli.

D2 Bravo jako samostatný model GPS hodinek výrobce GARMIN dokázal nabídnout něco, co vypadá opravdu dobře na první pohled a to je možná ten důvod, proč novodobý model Bravo bude nakonec o dost úspěšnější než předchozí D2. Design se zdařil: pásek ze špičkové kůže dokáže výrazně odlehčit pouzdro hodinek a dokonale nahradit tak klasický ocelový tah známý z levnějších modelů leteckých hodinek. Sklíčko je safírové, tedy výrazně odolné proti poškození. Ocelové pouzdro hodinek včetně tlačítek k ovládání je vyrobeno z oceli a vyztužení pouzdra ze skleněného vlákna zajišťuje maximální odolnost těchto hodinek v jakékoli situaci běžného nošení. GPS technologie byla výrazně posílena (EXO anténou) zajišťující lepší příjem signálu včetně podpory obou technologií příjmů GPS signálu. Displej je navržen takovým způsobem, aby zůstával čitelný i na ostrém denním světle, podsvícení je tedy značné včgetně rozlišení barevného displeje ve všech režimech fcí. Baterie napájící tyto hodinky byla rovněž vylepšena a oproti původnímu modelu nyní D2 Bravo dokážeou v klasickém režimu hodinek operativně pracovat až 6 týdnů a 20 hodin v plnohodnotném GPS režimu!!!

Podpora novodobých trendů zasahuje i konektivitu s "chytrými telefony" včetně oznamovacích submodů (alerts) a přímé podpory sdílení informací o počasí (weather information support) Snadné párování s jakýmkoli typem chytrého telefonu "odemkne" spoustu užitečných fcí: Chcete znát aktuální METAR? Nechte si jej ve vteřině zobrazit na displeji hodinek! METAR relace je navíc na displeji znázorněna v barevném rozlišení, aby bylo možné okamžitě odečíst IMC podmínky za účelem IFR přeletu, anebo zjistit klasické VFR podmínky pro bezproblémový přelet za dohlednosti země. Čitelnost veškerých údajů, které zobrazujeme na těchto hodinkách je znázorněna na barevném displeji jasně a s kladoucím důrazem na snadné odečítání informací během letu... Stejně sofistikovaný přístup můžete očekávat i v kompletní správě dat zaměřující se na oznamovací ALERT nutnosti přejít na zásoby kyslíku v letounech bez přetlakové kabiny včetně např. vhodné záložní fce pro majitele letounů přetlakových kabin, kteří chtějí získat informaci o správném managementu přetlakové kabiny v závislosti na výšce, ve které se právě nacházíme (díky vestavěnému čidlu). Oznamovací režim (v intervalu 30 minut), dokáže informovat pilota o tlaku v kabině i nad výškou 12.500 ft.

Klasické fce FMS známé z běžných GPS výrobce GARMIN zůstaly rovněž zachovány (včetně DIRECT-TO) s okamžitým seznamem všech nejbližších letišť v dosahu a navíc s podporou stále aktuální celosvětové navigační databáze Jeppesen.  Součástí navigační databáze jsou všechny letiště světa s přímou integrací podpory až 18 jazykových mutací, aby bylo možné hodinky využít kdekoli na světě. Snadné programování trasy na cílovou destinaci, či zadávání vlastních otočných bodů, či jiných význačných bodů je samozřejmostí. Během letu můžete monitorovat běžné informace GPS systému (GS, GPS TRACK, DIST, ALT, ETA, BEAR, GR - Glide Ratio a mnohem více).

Pro maximalizaci přesné navigace po trati je k dispozici vestavba digitální verze HSI zajišťující prakticky všechny fce klasického budíku HSI v jediném celku včetně pohyblivé mapy!. Veškeré informace o právě probíhajícím letu jsou zaznamenávány s ukládány v reálném času do FDR pro průběžné, či pozdější analýzy a využití. Není bez zajímavosti, že součástí je též PRE-ALT alert, tedy režim oznamující pilotovi včas nastoupání předem určené cestovní výšky, či hladiny). Pro ty, kteří musí řešit management paliva během letu - zejména s ohledem na včasné přepínání příslušné nádrže v letounu, je k dispozici vibrační ALERT, který lze programovat např. právě za tímto účelem!

Osobně jsem přesvědčen o tom, že GARMIN D2 Bravo je řešení pro každého aktivního letce. Současně však dodávám, že tento koncept moderního podpůrného využití EFB na palubě letounu přivítají zejména ti, kteří nemají rádi soudobou elektroniku na palubě letounu - resp. konzervativní letci, kteří ještě "skousnou" chytrý telefon, ale umějí jej využívat např. právě jen v jednoduchém režimu "mobilního" internetu. V tomto případě je GARMIN D2 Bravo lepší EFB než samotný i-PHONE - neklade totiž důraz na to, naučit se pracovat s aplikacemi, prostě D2 BRAVO informace rovnou zobrazí, podobně jako v případě GNS 430, či G1000 (ano v jiném formátu a v jiné velikosti, ale intuitivně shodným způsobem - včetně terminologie a ovládání).

Specifikace:

Rozměry: 51 x 51 x 16 mm
Velikost displeje: 30.4 x 30.4 mm
Rozlišení displeje: 218 x 218 pixelů / transflektivní MIP barva
Hmotnost: 84.4 g
Typ napájení: baterie - nabíjecí (LI-ION)
Životnost baterie: 50 hodin v ULTRA TRACK módu, 20 hodin v GPS modu, 6 týdnů v klasickém režimu hodinek
Vodotěsnost: 10 ATM

Obsahem v balení:

- Sapphire GPS hodinky D2 Bravo Watch (hnědý kožený pásek)
-  náhradní gumový pásek k hodinkám
- USB nabíječ
- datový kabel
- AC adaptér
- manuál

POZN: Dodáváme do týdne od objednání!

Video ZDE